Program ekologiczny " Kubusiowi Przyjaciele Natury"

Program ekologiczny

„Kubusiowi Przyjaciele Natury”

realizowany w

Przedszkolu nr1 z Grupami Żłobkowymi

„Pod Jarzębinką”

w roku szkolnym 2022 / 2023

O programie

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś.

Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. uprawianie ogródków, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, konkursów plastycznych oraz przedstawień dla rodziców i wiele innych ekologicznych działań.
 Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Dzięki specjalnie nagranym bajkom, najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku.

Dodatkowo, biorąc udział w specjalnym konkursie na najpiękniejsze miejsca w Polsce, przedszkola będą mieć szansę na wyjątkową wygraną

Działania programu Kubusiowi Przyjaciele Natury

1. Obchody Dnia Przyjaciół Natury (wg scenariusza)
  2. Obchody Dnia Marchewki (wg scenariusza)
  3. Dzień Warzyw, Owoców i Soków (wg scenariusza)
  4. Dzień Drugiego Śniadania (wg scenariusza)
  5. Obchody pierwszego Dnia Wiosny.
  6. Obchody Dnia Ziemi.
  7. Segregacja śmieci w przedszkolu
  8. Wycieczka do parku krajobrazowego, parku narodowego lub do lasu.
  9. Kącik przyrody w przedszkolu.
  10. Konkurs plastyczny na plakat "Razem z Kubusiem dbam o naturę"
  11. Zajęcia plastyczne- „W Krainie Kubusia” (na podstawie bajek z płyty CD)
  12. Spotkanie z ekologiem lub leśnikiem.
  13. Wystawa ekologiczna.
  14. Przedstawienie teatralne związane z ochroną przyrody.
  1. Dbamy o zwierzęta - budowa karmników/przygotowanie pożywienia dla zwierząt zimą.