Kółko matematyczne "Uczymy się kodować i programować"

Uczymy się kodować i programować

Nauka programowania to kształtowanie kompetencji przyszłości, bezpieczne wprowadzanie najmłodszych w cyfrowy świat. Ucząc programowania rozwijamy logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, kształtujemy umiejętność pracy zespołowej, zostawiamy miejsce na rozwijanie kreatywności Kodowanie i programowanie nie musi być trudne, może dawać wiele radości i satysfakcji dzieciom.

Naukę kodowania traktujemy jako z góry zaplanowany proces, gdzie każde działanie wynika z poprzedniego i jest wstępem do kolejnego. Nauka podstaw programowania będzie dla dzieci wartościową, wszechstronnie rozwijającą lekcją i świetną zabawą. Dzieci będą pracować z wykorzystaniem maty i myszy do kodowania . Zajęcia na macie wspomagają rozwój mowy dzieci wspierają dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia, czyli przewidywania skutków czynności manipulacyjnych, klasyfikowanie obiektów, formułowanie uogólnień typu to do tego pasuje itp. I wszystko tu jest: segregowanie obiektów na różne możliwe sposoby, kolor, rodzaj, ilość, szukanie  podobieństw i różnic.

Zabawy z matą wspierają wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci, czyli w dużej mierze ruch. Sala przedszkolna stanie się prawdziwym torem przeszkód dla inteligentnego towarzysza zabaw, który wprowadzi dzieci w świat nowych technologii - sterowana mysz. Dzieci  zdecydują o kierunku, w którym poruszać się będzie mysz: do przodu, w lewo lub w prawo. Wyznaczą  trasy zabawki poprzez odpowiednie łączenie poszczególnych elementów decydujących o kierunku jej ruchu tak, by dotarła ona do wyznaczonych przez dzieci  celów. Jeśli coś pójdzie nie tak, dzieci będą musiały zastanowić się, które elementy zamienić, aby myszce  udało się dotrzeć do wyznaczonego punktu. Przedszkolaki będą  również dowolnie łączyć poszczególne elementy, obserwując, dokąd dana kombinacja zaprowadzi ich radosnego towarzysza. Taka zabawa uczy dzieci logicznego myślenia, planowania i rozwiązywania problemów.

Zakładane efekty:

Dzieci otrzymają narzędzia pozwalające odnaleźć się w świecie nowoczesnych technologii. Nauczą się analitycznego myślenia i odwagi w rozwiązywaniu problemów . Rozwiną swoją kreatywność, gdyż każdy problem ma wiele rozwiązań. Rozwiną umiejętności planowania i logicznego myślenia.

Harmonogram oraz Tematy zajęć realizowane na kółku matematycznym
w roku szkolnym 2023/2024

12.

Pachnąca wiosna